Egészséges haj, egészséges étrenddel!
Szerző: Marosi Zita
Az egészséges haj titka az egészséges táplálkozás. Az erős és fényes haj, amiről álmodsz elérhető a megfelelő ásványi- és tápanyagok szervezetbe juttatásával. Nemcsak a megfelelő sampon és kondicionáló használata, de a változatos és egészséges étrend is hatással van hajad állapotára.
Van néhány fő, nem befolyásolható tényező mely hatással van a hajadra – genetika, kor, hormonok, stb.- azonban az, hogy mit eszel, egyike azon kevés dolgoknak, ami rajtad múlik, így elősegítheted vele hajad egészségét. Ha tehát vékony szálú, kevés hajat örököltél, nem szeretnéd, hogy a helyzet rosszabb legyen, igaz? Ha reklámokba illő a hajkoronád, szeretnéd, ha így is maradna?
Tudományosan bizonyított, hogy tápanyagokban gazdag ételek fogyasztásával – és a károsak elkerülésével- befolyásolhatod hajad sűrűségét, növekedését vagy hullását, fényességét és az őszülésre való hajlamosságát. Hasonlítsd össze az alábbi listán található ásványi anyagokat, vitaminokat és ételeket azokkal, amik általában megtalálhatók az étrendedben.
Protein- A száraz, erőtlen haj ellen.
Mivel a haj nagyrészt proteinből áll, így a megfelelő mennyiségű fehérje bevitele elengedhetetlen az egészséges és erős hajkoronához. Ha étrended nem tartalmaz elegendő fehérjét – mely vegetáriánusoknál gyakran előfordulhat- akkor hajad nagy valószínűséggel száraz, törékeny és gyenge lesz. Az extrém alacsony fehérjetartalmú étrend hajhulláshoz vezethet. A csirke, pulyka és tejtermékek, valamint a tojás remek források, csak úgy mint a hüvelyesek és a magvak. A lazac, szardínia, tonhal és a makréla kiemelten ajánlottak.
Vas- Hajhullás ellen.
A vas, a hajnak kiemelkedően fontos ásvány, a hajhullás fő okozója a túl kevés vas. Az állati eredetű ételek főként a vörös húsok, de a csirke és a hal is a szervezet számára azonnal, hasznosítható vastartalommal rendelkeznek. –a vegetáriánusok segíthetik vas bevitelüket spenót, lencse, leveles zöld zöldségek, saláták, brokkoli és kelbimbó bevitelével.
C-vitamin- Az erős hajért.
A C-vitamin segíti a vas felszívódását, így a vas tartalmú ételek mellé érdemes magas C- vitamin tartalmúakat fogyasztani. A C-vitamin antioxidáns így a szervezet számára szintén azonnal hasznosítható. A legjobb források a fekete ribizli, kék áfonya, brokkoli, guava, kiwi, narancs, papaya, eper és az édesburgonya. A C-vitamin segíti a kollagén előállítását és erősíti a hajat.
Omega-3- A hidratált hajért és fejbőrért.
Az Omega 3 zsírsav olyan fontos zsír, melyet szervezetünk nem képes önmaga előállítani, így nekünk kell beviteléről gondoskodni. Az Omega-3 olyan olajokat biztosít, melyek segítik a fejbőr és a haj hidratálását. Az olajos halak, mint a lazac, hering, szardínia és a növényi források közül az avokádó, tökmag és dió fogyasztása teszi leginkább a kívánt hatást.
A-vitamin- A száraz, viszkető fejbőr ellen.
Az A-vitamin a faggyú előállításához szükséges a szervezetnek. Ez természetes kondicionálóként szolgál a fejbőrnek. A faggyú nélkül száraz, viszkető érzést tapasztalhatnánk fejbőrünkön. Az A-vitamin megtalálható állati termékekben és narancssárga/sárga színű zöldségekben, mint például, répában, tökben és az édesburgonyában.
Cink és szelén- A hajhullás és száraz fejbőr ellen.
A fejbőr védelméhez fontosak még más ásványok is, nevezetesen a cink és szelén. Hiányuk hajhulláshoz és száraz, pihés fejbőrhöz vezethet. A teljes kiőrlésű gabonák, osztriga, marhahús és a tojás kitűnő forrásai a cinknek.
E-vitamin- A haj nap elleni védelméért.
A nap rongálhatja hajunkat csak úgy mint bőrünket. így fontos, hogy védekezésben segítő E-vitaminban gazdag ételeket is fogyasszunk. A magvak cink és szelén tartalmunk mellett, E-vitamint is tartalmaznak, próbált beépíteni őket étrendedbe.
Biotin- A töredezett haj ellen.
A biotin hiánya a haj töredezéséhez, hajhulláshoz vezethet. A biotin máj, teljes kiőrlésű gabonák, tojássárgája, szójaliszt és élesztő fogyasztásával juttatható be a szervezetbe.
A haj növekedését segítheti a görög joghurtban található B5 vitamin is, valamint a D vitamin. A fahéj segíti a vérkeringést, így az oxigén és ásványok eljuttatását a hajtüszőkhöz.
Sok tényező befolyásolhatja a normál hajnövekedési ciklust, így a haj időleges vagy tartós hullását is. Gyógyszerek, vegyszerek, hormonális hatások, stressz és a táplálkozás is.
Mit kerülj?
A kardhalat, keményítőt, édesítőket, cukrot, alkoholt és a zsíros gyors éttermi ételeket.
Forrás: Selective Professional
Ha érdekelnek az aktuális trendek, és a beauty világ újdonságai, látogass el Beauty blogunkra, ahol rengeteg érdekességgel várunk! Amennyiben nem csak a trendek érdekelnek, hanem szeretnéd, hogy szalonod még sikeresebb legyen, jelentkezz Termék és Szolgáltatás Értékesítés tréningünkre, ahol mindenre megtanítunk, hogy belőled is igazán profi értékesítő válhasson!